חופשה בישראל > כתבות > "לאורך כביש הצפון" חופשה בישראל
חיפוש מותאם אישית של
צור קשר עמוד הבית

לאורך כביש הצפון

כביש צפוןטיול לכל המשפחה עם נסיעה  בנופי גליל ונופי הלבנון וביקור בכמה מקומות לאורכו.

את הטיול נפתח במערת פער, נעלה בצומת חירם על כביש 899 (כביש הצפון) ואחרי כ- 2 ק"מ נפנה ימינה לחניה.
מכאן נחצה את הכביש בזהירות ונלך עם השביל עד לחורשת האלונים הקטנה, נמשיך בשביל ונרד עד לפתח המערה, מערה זו היא בולען שנוצר בלב הדולינה (עמק קטן ללא ניקוז), הגשם היורד על ההרים סביב מגיע לנקודה הזו, ממיס את סלע הגיר וכך נוצרת המערה. המים נבלעים לתוכה וממשיכים את זרימתם מתחת לפני הקרקע.
בזכות שיח' חכם שנהג לשבת במקום ולתת עצות למאמיניו קיבל המקום מעמד של קדושה ולכן העצים סביב המערה לא נכרתו. כך שרדה כאן קבוצת אלונים גבוהים לשמחתם של כולם.

נחזור לרכב ונמשיך בנסיעה מערבה,משמאל מתנשא הר אדיר, מימין דרום לבנון ולצידי הדרך עצי אלון מצוי, אלון תולע, אלה ארץ ישראלית וקטלב.
נעבור ליד מצודת טיגרט משמאלנו, כיום זהו מקומה של משטרת מתת ובעבר היה המבנה משטרה בריטית שכונתה מצודת טיגרט ע"ש האיש שתכנן את המצודות הללו לאורך כביש הצפון כדי שהאנגלים יוכלו להגן על הגבול הצפוני בינם לבין המנדט הצרפתי ולהתמודד עם קשיי המרד הערבי (1936-39 ) .
נעבור ליד בירנית, כיום עוצבת הגליל ובעבר הייתה במקום היאחזות נחל ותוכנן לקום כאן ישוב אך משיקולים ביטחוניים המקום עבר לצה"ל.

משמאל נראה את פסוטה, כפר ערבי נוצרי, בהמשך הנסיעה נחלוף ליד מושבי הצפון ומטעי הנשירים שלהם,
מול מושב שומרה, משמאל לכביש,תוכלו לראות גבעה ובראשה כנסיה , אלו שרידי הכפר הנוצרי- מרוני איקרית שהיה במקום עד 1948 ועד היום נאבקים תושביו וצאצאיו לחזור אליו, אפשר לפנות שמאלה ולעלות עד לכנסיה.

כביש צפוןנמשיך בנסיעה מערבה, מימין נחל שרך ומשמאל נחלוף ליד גרנות הגליל, בכניסה הבאה ניכנס למושב גורן, קרוב לכניסה עומדת עמדת "פילבוקס" שקבלה את שמה בגלל שצורתה הזכירה לאנגלים קופסת כדורים לבליעה. כאן נבנתה לפי תכנונו של צ'רלס טיגארט, המומחה ללוחמה בטרור ,רק עמדה ולא מצודה.
מהפניה שמאלה,אחרי הכניסה נגיע לאזור תעשייה קטן, ניתן לבקר כאן בבית בד איכותי לשמוע על נפלאות שמן הזית וגם כמה מילים על ערק. ניתן לקנות במקום שמן זית וערק.

נמשיך בנסיעה מערבה, ונפנה שמאלה לפארק גורן, זהו פארק שכולו חורש טבעי ותוכלו למצוא בו פינות מתאימות לפיקניק נעים עם שולחנות, ברזי מים, שירותים ובדרך כלל גם אוטו גלידה. מהחניה נלך הליכה קצרה על שביל המוביל לתצפית מרהיבה אל ערוץ נחל כזיב ואל המונפורט, מהתצפית ניתן לראות את ערוצו העמוק והירוק של הנחל,את המים הזורמים בו ואת עצי הדולב הענקיים. מול התצפית, על הצלע עומד ברב הדרו מבצר המונפורט. למעשה בעבר הדרו היה רב בהרבה ומה שנשאר היום אלו שרידי המבצר לאחר שנהרס ע"י המצביא הממלוכי, בייברס.
במקום הייתה תחילה חווה חקלאית ובמאה ה-13 עבר המקום לידי המסדר הטבטוני והפך להיות מרכזם
של הטבטונים. במונפורט היה הארכיון המרכזי של המסדר והוטמנו בו אוצרותיהם של הטבטונים. בהסכם מיוחד בין שני הצדדים נקבע כי הטבטונים יצאו מהמבצר עם כל אוצרותיהם ומסמכיהם, רק לאחר שיצאו הרס בייברס את המבצר. 

נצא מפארק גורן חזרה לכביש הצפון ביציאה נפנה שמאלה ונמשיך מערבה, מימין קיבוץ אילון והרכס מאחוריו הוא רכס סולם צור, מעברו השני נמצאת לבנון, בשיאו של הרכס עובר הגבול וקיבוץ אדמית שנראה על קו הרכס שוכן ממש על הגבול, קצת מתחתיו בתוך מצוק נבחין ב"חור" גדול, זוהי מערת קשת, נחלוף ליד מושב יערה ושוב נראה מצודה בסגנון שכבר הכרנו בתחילת המסלול, גם זו מצודת טיגארט שנועדה להגן על גבול הצפון בתקופת המנדט.

נכנס לעיירה שלומי, ונפנה בכיכר ימינה, נעבור דרך השכונה שלומית וקצת אחריה נפנה ימינה לשחזור חניתה תחתית כישוב חומה ומגדל, המקום מספר את סיפורו של קיבוץ חניתה בתחילת הדרך, בימים בהם לא היה מובן מאליו שהאזור בידינו והיה צורך לקבוע עובדות, ניתן לטפס על המגדל ולהתרשם מהמבנה היעיל שנבנה במהירות ובתנאים קשים.
מכאן נצא חזרה לכביש נפנה ימינה בכיכר, נעבור דרך העיירה שלומי, נחלוף ליד אזור התעשייה הטומן בתוכו שרידים של הכפר המשגשג "באסה" (ביצה) הנקרא כך על שום הביצה הגדולה שהייתה באזור, נחלוף ליד מושב בצת, נמשיך מערבה ונסיים בחוף אכזיב, כאן אפשר למצוא פינה יפה בין הסלעים, החבצלות ופרחי החוף,ליהנות מהלגונות והים, לדמיין את אוניות המעפילים שנחתו פה ואת הרכבת שיצאה מחיפה, עברה במנהרה בראש הנקרה והגיעה עד בירות,  להסתכל דרומה ולנסות לראות את חיפה,להביט צפונה ולראות את "רגל הפיל" בראש הנקרה דורכת במי הים.

כתבה: איילת בר מאיר
www.ayeletbar.co.il

 

כל הזכויות שמורות לשביל © 2008 | עמוד הבית | צור קשר | מפת האתר | ספא |
טיולים | מועדון פיאט | טיולים מאורגנים | חבילות נופש בארץ | ספא | צימרים | צימר | ספא | וילות | צימרים | צימרים בצפון | צימר